Przed rozpoczęciem terapii pre-exposure prophylaxis (PrEP) koniecznie trzeba wykonać badanie anty-HIV i kreatyninę, badanie musi być z ostatnich 7 dni. Dodatkowo zalecane jest wykluczenie innych chorób przenoszonych drogą seksualną HCV, HBV, kiły i badania podstawowe – morfologia, mocz, ALT. Poniżej badania mają linki do sklepu Diagnostyki.
Minimalny zestaw badań przed rozpoczęciem PrEP
- Test na HIV (anty-HIV, kod badania w diag.pl: 320, Kod ICD9: F91): Przed rozpoczęciem PrEP zawsze należy wykluczyć obecność zakażenia wirusem HIV. Badanie to może obejmować testy na przeciwciała przeciwko HIV oraz testy na antygeny HIV lub testy na wirusa HIV RNA, które mogą wykrywać infekcję HIV wcześniej niż testy na przeciwciała. Jeśli wynik testu jest pozytywny, PrEP nie jest odpowiednią opcją i powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich porad i opieki.
- Test na funkcję nerek (kreatynina, kod badania w diag.pl: 33, Kod ICD9: M37) – PrEP jest metabolizowany przez nerki, dlatego przed rozpoczęciem terapii zaleca się wykonanie badań krwi w celu oceny funkcji nerek. Wartości laboratoryjne, takie jak stężenie kreatyniny we krwi i wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR), mogą być mierzone w celu oceny, czy nerkom pacjenta nie zagraża żadne schorzenie, które mogłoby wpływać na bezpieczeństwo stosowania PrEP.
Mocno zalecane jest zrobienie dodatkowych badań na inne choroby przenoszone drogą płciową
- Testy na inne choroby przenoszone drogą płciową: Należy wykonać badania na inne choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła (test przesiewowy IgG/IgM, kod badania w diag.pl: 338, Kod ICD9: U84).
- Badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B (HBsAg, kod badania w diag.pl: 300, Kod ICD9: V39, synonimy: HBsAg): PrEP nie zapewnia ochrony przed zakażeniem HBV. Jeśli pacjent nie jest zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub nie ma odporności na HBV, zalecane jest szczepienie przed rozpoczęciem PrEP. Roczniki od 1986 miały to szczepienie w obowiązkowych szczepieniach ochronnych w dzieciństwie.
- Badanie na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (anty-HCV, kod badania w diag.pl: 310, Kod ICD9: V48) jest zalecane przed rozpoczęciem terapii Pre-Exposure Prophylaxis (PrEP). Chociaż PrEP jest skierowany głównie na zapobieganie zakażeniu wirusem HIV, ważne jest również sprawdzenie statusu HCV, ponieważ obie te infekcje mogą występować jednocześnie i mogą mieć wpływ na leczenie.
- Wytyczne mówią o tym by przed rozpoczęciem terapii PrEP wykonywać badania w kierunku chlamydii (Chlamydia trachomatis DNA met. PCR– diag.pl), rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae DNA, met. PCR – diag.pl), mycoplazmy u osób podróżujących (Mycoplasma genitalium DNA met. PCR– diag.pl) także u osób bezobjawowych metodami PCR, z trzech miejsc – wymaz z cewki, odbytu, gardła. Jest też dostępny panel 7 patogenów – diag.pl dla wymazu z cewki moczowej. Jednak ich koszt jest na tyle wysoki, iż zwykle są pomijane.
Gdzie wykonać badania i jaki jest ich koszt
Powyżej przy poszczególnych badaniach umieściłem linki do poszczególnych badań w Diagnostyce (www.diag.pl), można je umieścić w koszyku i otrzymać aktualną cenę. Inne duże sieci laboratoriów komercyjnych w Polsce to Alab www.alablaboratoria.pl czy np. Synevo www.synevo.pl.
Jest możliwość wykonania badania bezpłatnego w kierunku HIV w PKD (https://aids.gov.pl/pkd/), choć pacjenci czasem narzekają, iż trzeba dwa razy się zgłosić.
Można też wykonać test w kierunku HIV korzystając z szybkich domowych testów (https://allegro.pl/listing?string=test%20hiv), ale jest to rozwiązanie droższe i częściej są wyniki fałszywie dodatnie.
Unikaj pytań w kolejce – zakup badania on-line
Wykonując badania w punktach komercyjnych aby uniknąć dodatkowych pytań w okienku gdzie często jest kolejka najprościej jest zakupić badania on-line i udać się z wygenerowanym kodem. Można to zrobić w większości komercyjnych laboratoriów.
- Diagnostyce https://diag.pl/sklep/
- Alab – https://sklep.alablaboratoria.pl/
- Synevo – https://www.store.synevo.pl/
Jeżeli potrzebujesz indywidualnego skierowania na badania napisz do mnie maila.
Skierowanie do laboratorium na badania przed rozpoczęciem PrEP
Badania przed rozpoczęciem PrEP najprościej jest wykonać mając skierowanie. Proszę wydrukować poniższe skierowanie i udać się do laboratorium. Wówczas pracownik laboratorium będzie miał ułatwione zadanie, gdy będzie miał napisane dokładnie co ma zrobić.
Napisz maila lub wypełnij formularz on-line